Yello

Muzyka, którą polecacie. Wykonawcy, których warto poznać.

Moderatorzy: verybilingual, Dx2

Yello

Postprzez Genesis » 28-02-2012, 2:01

Yello powstał w 1978 roku w Szwajcarii z inicjatywy Carlosa Perona i Borisa Blanka. W 1979 roku do składu doszedł wokalista Dieter Meier; wczesna twórczość grupy inspirowana była przede wszystkim brytyjskim punkiem spod znaku Sex Pistols, industrialem Throbbing Gristle i Cabaret Voltaire oraz niemieckim krautrockem. Z czasem zespół - szybko do perfekcji opanowując technikę samplingu - wypracował własny synthpopowy styl, by w późniejszym okreśie śmiało łączyć elektronikę z country, jazzem, bluesem, czy latino.
W 1984 roku grupę opuszcza jej współzałożyciel Carlos Peron, i od tego momentu Yello występował, jako duet. Za stronę muzyczną odpowiedzialny jest Boris Blank (sporadycznie udziela się wokalnie), natomiast za lirykę i wokale odpowiada Dieter Meier dysponujący dosyć szerokim wachlarzem barw wokalnych - od ciepłego i delikatnego, po głęboki, szorstki i wręcz gardłowy. Muzyka Yello niejednokrotnie wykorzystywana była w filmach fabularnych, zresztą sam Dieter również pasjonuje się tworzeniem filmów, toteż oprócz własnych produkcji fabularnych, jest autorem teledysków, zarówno Yello, jak i innych wykonawców (m.in. "Big In Japan" Alphaville).
Sam Dieter Meier jest zafascynowany Polską; mieszka w Polsce (wystąpił w programie TVP 2 "Wideoteka Dorosłego Człowieka"), w naszym kraju kręci filmy, a także teledyski (Tremendous Pain, 1994 w którym występuje Zbigniew Zamachowski).
Mimo ponad trzydziestoletniego istnienia grupy, Yello wciąż zaskakują świeżością swojej twórczości, a ich najnowszy studyjny album udowadnia, że się jeszcze nie wypalili.

Obrazek
Yello, rok 1981, od lewej: Boris Blank, Dieter Meier, Carlos Peron.
Dyskografia (wybrana):

1980 - Solid Pleasure
1981 - Claro Que Si
1983 - You Gotta Say Yes to Another Excess
1985 - Stella
1987 - One Second
1988 - Flag
1991 - Baby
1994 - Zebra
1997 - Pocket Universe
1999 - Motion Picture
2003 - The Eye
2009 - Touch Yello

Komplilacje:

1986 - Yello 1980-1985: The New Mix in One Go
1995 - Essential Christmas
1999 - Eccentrix Remixes
2010 - Yello by Yello

balshoy napisał(a):STELLA zaczepiasty ;) album Szwajcarów z takimi super nagrankami jak Desire, Vicious Games, Domingo,czy bardzo znanym Oh Yeah ( klasyk!)
a z albumu o którym astiz P- Orridge wspomniał wcześniej wyrózniam kawałki I Love You czy Lost Again ( co za klimat!)
YELLO to dopiero niedoceniony zespół!

Podzielam :) Aczkolwiek nie zgodzę się z ostatnim zdaniem. Należy pamiętać, że Yello debiutowali albumem Solid Pleasure w 1980 roku, kiedy główny wokalista miał 35 lat - wydawałoby się, że nie są zbyt perspektywiczni, a tymczasem trwają już ponad trzy dekady. I kto by pomyślał, że na początku lat 80 świetnie rokowały The Human League czy Soft Cell, tymczasem obie formacje upadły w drugiej połowie lat 80, zaś Yello nie tylko przetrwali, ale odnieśli sukces komercyjny także w USA. A warto pamiętać, że Yello zawsze tworzyli w pewnej awangardzie; to muzyka bardziej skomplikowana od twórczośći Pet Shop Boys czy OMD, choć bez wątpienia w tym samym klimacie.
Myślę, że Yello nie odnieśli co prawda sukcesu na miarę depeche Mode czy Pet Shop Boys, ale za to porównywalną popularność do OMD lub New Order.
http://depechemode.forumowisko.net/
Avatar użytkownika
Genesis
Where The Streets Have No Name
 
Posty: 501
Dołączył(a): 23-11-2009, 21:13
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 41
Sex: Petshopboy

Re: Yello

Postprzez Wiewiórka » 28-02-2012, 15:10

Obrazek

Dieter Meier wypowiadał się w tv że nazwa miał oznaczać coś w rodzaju zabawki itp. :roll:
A mnie ostatnio kojarzy się z myjnią samochodową. :)
Obrazek
Wiewiórka
Somewhere
 
Posty: 1609
Dołączył(a): 19-03-2009, 0:00
Wiek: 1
Sex: Petshopboy

Re: Yello

Postprzez verybilingual » 28-02-2012, 18:29

astiz P- Orridge napisał(a):Sam Dieter Meier jest zafascynowany Polską; mieszka w Polsce (wystąpił w programie TVP 2 "Wideoteka Dorosłego Człowieka"), w naszym kraju kręci filmy, a także teledyski (Tremendous Pain, 1994 w którym występuje Zbigniew Zamachowski).


1. Skąd masz informacje o tym, że Dieter Meier mieszka w Polsce? :shock:
2. ''kręci filmy'' to chyba zbyt duże słowo. Z tego co wiem był u nas jedynie na początku lat 90. w celu wyprodukowania filmu ''Snowball'', który de facto chyba nigdy się nie ukazał (mam rację?)
3. ''Tremendous Pain'' to klip zrobiony m.in. z ujęć do ''Snowballa'', więc trochę nieprecyzyjnie wyraziłeś się odnośnie jego powstania w Polsce i gry Zbyszka Z. :)

Skoro już jesteśmy przy tym wątku, tj Yello-Polska, to warto dodać, że Meier jednocześnie pracował w Polsce i przy ''Snowball'' i poniekąd przy płycie piosenkarki Mony Mur. Miał być producentem jej LP, ale po spotkaniu w Polsce Grzegorza Ciechowskiego (Republika) to jemu zlecił szlifowanie materiału dla artystki (stąd też m.in. chwilowe zawieszenie w owym czasie aktywności Obywatela G.C.). Płyta podobno okazała się jednym z najwybitniejszych przedsięwzięć w historii polskiej fonografii, zrobiona z rozmachem, za wielkie pieniądze. Miała być produktem światowym, ale wskutek konfliktu na linii wytwórnia-Mona-Meier-M M Potocka Production (ta ostatnia to firma założona specjalnie z okazji prac nad płytą i filmem przez Małgorzatę Potocką) nigdy nie została wydana, sprawa trafiła do sądu, Meier raczej nie miał najlepszych wspomnień z Polski.....a Grzegorz po latach mówił, że to jedna z najlepszych niewydanych płyt jakie zna, pop-rockowe dzieło.
''You can hear it playing all over the world''
Avatar użytkownika
verybilingual
Administrator
 
Posty: 2244
Dołączył(a): 18-03-2009, 22:33
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Wiek: 22
Sex: Petshopboy

Re: Yello

Postprzez Wiewiórka » 28-02-2012, 22:56

Z tego co ja sobie kojarzę to Dieter wypowiadał się o tym że zna Zamachowskiego i został z nim zapoznany w hotelu.( wystąpił w programie TVP 2 "Wideoteka Dorosłego Człowieka) Faktycznie coś musi w tym być jak nic bo kojarzę sobie że sceny były nakręcane w Polsce.

Sprostowanie

Już wiem jak to chyba było. To więc tak Małgorzata Potocka żona Grzegorza Ciechowskiego
Spotkał się z Dieter Meier bo ten szukał aktorów do filmu. Małgosia postanowiła że poszuka jemu fajnych aktorów itp. Znalazła Zbigniewa Zamachowskiego .I w ten o to sposób wystąpił w filmie i teledysku bo dali fragmenty z film. Ale ja tego filmu nie widziałem o czym on jest :?: :mrgreen:
Mnie się wydaje że Dieter Meier nie mieszka w Polsce, jakies plotki. Ten z zespołu Genesis to mieszka i mąż Anity Lipnickiej tak samo.
Obrazek
Wiewiórka
Somewhere
 
Posty: 1609
Dołączył(a): 19-03-2009, 0:00
Wiek: 1
Sex: Petshopboy

Re: Yello

Postprzez piotr_1ofthecrowd » 09-04-2012, 19:47

Kiedyś słuchałem częściej i nawet kupowałem oryginałki cd.
Lubię Baby i Zebrę. A i mam wspomnienie kiedy to zagrywałem się w Wolfensteina w latach 90tych, puszczałem se remixy z Hands on Yello.
Avatar użytkownika
piotr_1ofthecrowd
Rent
 
Posty: 164
Dołączył(a): 19-03-2009, 1:02
Wiek: 39
Sex: Petshopboy

Re: Yello

Postprzez verybilingual » 27-05-2016, 13:46

30 września ukaże się album TOY.

Co jednak ważniejsze (przynajmniej na ten moment), 26 i 28 października zespół da pierwsze w historii pełnoprawne występy na żywo w Berlinie! Bardzo chciałbym pojechać, bo bilety w nawet znośnej cenie - 55 euro. Problem w tym, że sam nie za bardzo mam motywację.

Może ktoś byłby stąd chętny? Dajcie znać póki są wejściówki!
''You can hear it playing all over the world''
Avatar użytkownika
verybilingual
Administrator
 
Posty: 2244
Dołączył(a): 18-03-2009, 22:33
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Wiek: 22
Sex: Petshopboy

Re: Yello

Postprzez Genesis » 29-05-2016, 20:01

Super wiadomość Darku :) Album Toy chyba już mogę dopisać do swoich płytowych zakupów :D

Dieter ma sentyment do Polski, może przez wzgląd na ten sentyment daliby występ w Polsce? Ja pojechałbym w ciemno, jako, że Yello jest jednym z najważniejszych wykonawców dla mnie.
http://depechemode.forumowisko.net/
Avatar użytkownika
Genesis
Where The Streets Have No Name
 
Posty: 501
Dołączył(a): 23-11-2009, 21:13
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 41
Sex: Petshopboy


Powrót do Muzyka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron